Regulacja, czy wzorcowanie przyrządów pomiarowych – podobieństwa i różnice

Niemal we wszystkich obszarach produkcji przemysłowej zastosowanie znajdują te przyrządy, które służą do mierzenia ciśnienia i temperatury. Ciągłe obciążenia chemiczne, termiczne i mechaniczne sprawiają przy tym, że przyrządy te relatywnie szybko ulegają starzeniu się, a tym samym wyniki uzyskiwane za ich pośrednictwem stają się coraz mniej dokładne. Na szczęście, istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu. Wystarczy, że w odpowiednim momencie przeprowadzi się wzmocnienie manometrów i innych urządzeń, a możliwe stanie się ustalenie, jaka jest zmiana mierzonej wartości. To z kolei umożliwia regulację przyrządu pomiarowego.

 

Również same normy i dyrektywy nakładają na producentów obowiązek przeprowadzania wzorcowania manometrów. Takie regulacje są zawarte choćby w normie ISO 9001.

Sama kalibracja określana też mianem wzorcowania ma za zadanie określenie, z jakimi odchyleniami pomiarowymi danego przyrządu mamy do czynienia. Gdy dochodzi do wzorcowania manometrów, nie ma mowy o interwencji technicznej takiej, jak choćby regulacja punktu zerowego zakresu, czy też nastawa linearności. Dzięki wzorcowaniu bez trudu określa się odchylenie, jakie następuje pomiędzy wskazaniem oraz prawidłową wartością danego pomiaru. Gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się miary materialne, odchylenie pomiaru definiuje się jako pomiar różnicy, jaką uzyskujemy odejmując odchylenie od prawidłowej wartości. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do łańcuchów pomiarowych. W takim przypadku należy określić różnicę zachodzącą pomiędzy wartością sygnału wyjściowego i tą wartością sygnału, z którą mielibyśmy do czynienia, gdybyśmy mieli do czynienia z idealną charakterystyką transferu i wartością wejściową.

Jeśli chcielibyśmy zdefiniować regulację, musielibyśmy mówić o ustawieniu lub wyrównaniu danego przyrządu pomiarowego w sposób pozwalający na uzyskanie możliwie jak najmniejszego odchylenia pomiarowego. Regulacja jest więc czynnością, która wymaga bardziej zaawansowanej interwencji. W większości przypadków dochodzi wówczas do zmiany czy to przyrządu pomiarowego, cy to miary materialnej (choćby poprzez zmianę ustawienia wskazówki).

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.