Kalibracja przyrządów pomiarowych

Termometr czy mikrometr to przykłady najprostszych przyrządów pomiarowych, które jednak również mogą się rozkalibrować. Jeśli przyrządy do wykonywania pomiarów nie są dokładne, oczywistym jest, że wskazywane przez nie wyniki także będą niewiarygodne. A to jak wiadomo, w niektórych przypadkach może mieć katastrofalne skutki.

Nie bez powodu zatem, stosowne instytucje działające na terenie naszego kraju i na świecie, zalecają by regularnie dokonywać weryfikacji przyrządów pomiarowych,kalibracji przyrządów pomiarowych, a więc wzorcowania.

Jest to niezwykle istotne, przede wszystkim w tych branżach, które w jakikolwiek sposób wpływają na zdrowie oraz życie ludzi.

Kalibracja urządzeń pomiarowych

Kalibracji urządzeń pomiarowych dokonuje się w specjalnych laboratoriach wzorujących. Cały proces polega na tym, iż dostarczone przez nas urządzenie dokonuje pomiarów wraz z urządzeniem wzorcowym. W przypadku, gdy wyniki będą odpowiednio podobne do siebie, oznacza to, że urządzenie wskazuje poprawnie. Wówczas, wydawany jest stosowny certyfikat według wzoru, który zaleca Polskie Centrum Akredytacji. W sytuacji, kiedy dostarczone przez nas urządzenie wskazuje jednak niewłaściwe pomiary, musi zostać poddane naprawie lub też wymienione.

Czy można samodzielnie dokonać kalibracji przyrządów pomiarowych?

Nie jest to możliwe. Jedynie w laboratoriach dostępne są wzorniki dużej liczby narzędzi, przy pomocy których można wykonać pomiary testowe. Oprócz tego, do ich przeprowadzenia konieczna jest stosowna wiedza, którą można nabyć chociażby na kursie poświęconym metrologii. W związku z tym, iż skupia się on przede wszystkim na umiejętnościach praktycznych w tym zakresie, wysyła się na nie wielu pracowników działów laboratoryjnych czy badań, albo narzędziowni.

Oczywiście, nie można zapominać, iż każdego typu sprzęt, nawet ten pomiarowy, może przestać działać poprawnie, dlatego tak ważne jest jego sprawdzanie.

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.