Wzorcowanie alkomatów – na czym polega?

Profesjonalne wzorcowanie alkomatów

Alkomat to bez wątpienia niezwykle przydatne urządzenie, o czym zapewne przekonała się już niejedna osoba. Oczywiście, większość z nas kojarzy go głównie jako jedno z narzędzi pracy Policji, ale tak naprawdę jest on potrzebny również w wielu innych instytucjach, a z mniej lub bardziej profesjonalnych alkomatów korzystają też osoby prywatne. Używając takiego urządzenia, liczymy na to, iż wskazuje on właściwy wynik, ale nie możemy być tego w stu procentach pewni, jeśli nie posiada ono stosownego certyfikatu. Co trzeba zrobić, aby go zdobyć? Oto garść informacji na ten temat.

Alkomat ma za zadanie wskazywać, jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym przez daną osobę powietrzu. Badanie to jest często podstawą do podjęcia decyzji o tym, czy osoba ta może prowadzić pojazd mechaniczny lub wykonywać inne czynności wymagające pełnej sprawności psychicznej i fizycznej. Dlatego też, w żadnym wypadku nie można korzystać z niesprawdzonego alkomatu, gdyż otrzymany wynik może być niewiarygodny. A to jak łatwo się domyślić, może mieć bardzo przykre, a nawet tragiczne konsekwencje.

Niezbędne jest zatem regularne wzorcowanie alkomatów. Ale na czym ono właściwie polega? Jest to po prostu dokładne sprawdzenie, czy dany alkomat faktycznie działa poprawnie i tym samym czy wskazuje właściwe wyniki. Aby to zrobić, należy zgłosić się do profesjonalnych laboratoriów, które zajmują się tym na co dzień. Nie jesteśmy w stanie dokonać takich pomiarów samodzielnie, w warunkach domowych, gdyż niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt.

Wzorcowanie alkomatów – krok po kroku

Dostarczony do odpowiedniego laboratorium alkomat zostaje dokładnie sprawdzony na podstawie porównania otrzymywanych za jego pomocą wyników ze wzorcem. Na posiadającej wszelkie niezbędne certyfikaty aparaturze, zostaje ustawiona taka dawka alkoholu, jaką chcemy sprawdzić. Zakres stężenia alkoholu, który można sprawdzić poprzez wzorcowanie to od 0,00 do 2,00 mg/l. Najczęstszymi punktami wzorcowania są 0,10 mg/l oraz 0,25 mg/l, ale oczywiście pomiaru można dokonać w każdym dowolnym punkcie stężenia etanolu.

Po wprowadzeniu odpowiednich danych dokonuje się pomiaru sprawdzanym alkomatem. Wyniki jakie zostaną otrzymane zostają następnie porównane z ustalony wzorcem. W przypadku, gdy mieszczą się one w granicach dopuszczalnego błędu, laboratorium wydaje stosowny certyfikat, który poświadcza prawidłowe działanie takiego urządzenia. Jeśli jednak alkomat nie będzie spełniał określonych wymagań, które mogą zostać narzucone przez producenta albo użytkownika, istnieje możliwość jego naprawy oraz ponownego sprawdzenia poprawności jego działania i wydania certyfikatu.

Kto korzysta z usług wzorcowania alkomatu?

Zupełnie oczywistym podmiotem w tym przypadku jest Policja, ale także inne służby mundurowe czy straż miejska. Alkomat jest także niezbędny chociażby w izbach wytrzeźwień, szpitalach czy jednostkach GOPR-u. Takie urządzenia są także często nabywane przez właścicieli firm, zwłaszcza transportowych, którzy chcą sprawdzać trzeźwość swoich pracowników. We wszystkich tych przypadkach, prawidłowe działania alkomatu, poświadczone stosownym certyfikatem, jest czymś zupełnie koniecznym. Wynika to chociażby z faktu, iż tylko wynik ze sprawdzonego profesjonalnie urządzenia, może być dowodem w ewentualnej sprawie sądowej.

Dlaczego nasze laboratorium?

Oferujemy Państwu najwyższej jakości usługi w zakresie wzorcowania alkomatów. Dzięki wyposażeniu naszego laboratorium w najnowocześniejsze urządzenia do wykonywania pomiarów, możecie mieć pewność, iż dostarczane nam alkomaty zostają precyzyjnie sprawdzone, a ich wyniki są dokładne oraz wiarygodne. Dodatkową zaletą korzystania z naszych usług jest również czas w jakim przeprowadzane są przez nas wszystkie niezbędne badania. Od momentu, gdy urządzenie znajdzie się w naszym laboratorium, potrzebujemy do 48 godzin, aby dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów i tym samym stwierdzić poprawność działania alkomatu, lub też konieczność przeprowadzenia jego naprawy.

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.