Wzorcowanie alkomatów

Wzorcowanie alkomatów jest pojęciem nieoczekiwanie kontrowersyjnym, dość często myli się je bowiem z kalibracją. Tymczasem kalibracja jest terminem odnoszącym się jedynie do regulacji urządzenia, podczas gdy wzorcowanie daje nam odpowiedź na pytanie o to, czy wartości wskazywane przez urządzenie są rzeczywiście zgodne z rzeczywistością. 
Wzorcowanie odnosi się przede wszystkim do urządzeń profesjonalnych. Świadectwo wzorcowania może być wydane jedynie przez Laboratorium Akredytowane, a jego posiadanie daje nam pewność, że posiadany przez nas alkomat wraz z uzyskanym na nim odczytem, może mieć status materiału dowodowego w sprawach sądowych i pozasądowych.

Co ważne, w kontekście świadectwa wzorcowania mówi się o terminie ważności. Gdy upłynie, konieczne jest zgłoszenie się do uprawnionego do tego podmiotu, aby je odnowić. Zaniedbanie sprawia, że urządzenie nie może być już postrzegane jako dowód. Z wzorcowaniem najczęściej mamy do czynienia w odniesieniu do urządzeń o przeznaczeniu wojskowym, policyjnym, a także tym, które dedykuje się innym służbom mundurowym. Wzorcowanie jest też stosowane w alkomatach wykorzystywanych w firmach oraz w zakładach pracy.

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.