Wzorcowanie komór klimatycznych i termostatycznych

Laboratorium Usługowo-Badawcze Biochemik Sp. z o.o. realizuje pomiary w zakresie wzorcowania komór klimatycznych i termostatycznych. Posiadamy certyfikat AP 158, w związku z czym każde badanie przeprowadzamy zgodnie ze standardami Polskiego Centrum Akredytacji.

Wzorcujemy różnego typu urządzenia, mające zastosowanie zarówno w laboratoriach badawczych, jak i w różnych gałęziach przemysłu.
Są to m.in. chłodziarki, zamrażarki, suszarki, cieplarki, komory klimatyczne, inkubatory czy szafy termostatyczne. Tego typu komory pozwalają utrzymać stałe warunki bez względu na to, jaka jest temperatura czy wilgotność otoczenia. Są wykorzystywane powszechnie m.in. do przechowywania leków, kosmetyków i szczepionek, badań mikrobiologicznych, hodowli roślin i grzybów, kiełkowania nasion, a także testów starzeniowych żywności oraz odporności termicznej materiałów elektronicznych i budowlanych. Mają ponadto zastosowanie w celu suszenia papieru czy szkła.

Wzorcowanie komór klimatycznych i termostatycznych – oferta

Nasze laboratorium przeprowadza wzorcowanie komór klimatycznych i termostatycznych zarówno w siedzibie Pracowni Wzorcowania, jak i w miejscu wskazanym przez Zamawiającego. Badania mogą być realizowane z uwzględnieniem rozkładu temperatur aż w 40 punktach przestrzeni komory. To jedynie od Państwa zależy, jaką metodę wzorcowania zastosujemy: w jednym wskazanym punkcie, w wybranej przestrzeni roboczej czy wzorcowanie przestrzenne. W przypadku pomiarów temperatury, zakres wzorcowania mieści się w przedziale od -40 °C do 180 °C.
Zakres wzorcowania wilgotności wynosi natomiast:
– od 25% do 95% rh – przyjmując zakres temperatur od 10°C do 25°,
– od 10% do 95% rh – biorąc pod uwagę zakres temperatur od 25°C do 60°C.

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.